OMORFFI SPORT| CM 2018| Joachim Loew: A Fost Un Thriller, Plin De Emoție

joachim2

Selecționerul Germaniei, Joachim Lowe, a comparat meciul cu Serbia, 2-1, disputat, sâmbătă, în grupa G, a Cupei Mondiale din Rusia, cu un thriller plin de emoție.

,,Am apreciat că nu ne-am lăsat nervii și nu ne-am panicat după ce am încasat golul. Nu ne-am pierdut capul și am încercat să pasăm și mai rapid, să-i facem să alerge pentru a obosi și pentru a crea spații. La pauză, le-am spus să-și păstreze calmul în următoarele 45 de minute, să încerce și cu minci lungi și înalte, dar să continue și cu pasele scurte, să joace vertical spre aripi și să încerce să fie incisivi. Presiunea noastră a crescut tot mai mult în repriza secundă, dar nu am reusit să marcăm, deși, am avut multe ocazii clare. Sunt încântat pentru Toni Kroos, pentru că el a fost la originea erorii care ne-a constat primul gol. A fost un accident nefericit, dar ce a făcut bine a fost să tragă lovitura liberă din ultimul minut. Sunt fericit pentru el, pentru că, de obicei, are 100% precizie în pase. Sunt bucuros că am răsturnat scorul și am marcat acest gol vital. A fost un thriller, plin de emoție, ca un montagne russe până la fluierul final. Emoțiile s-au acumulat și am avut ocazii enorme, precum cea cu capul a lui Mario Gomez, iar ultimele două minute au fost pline de dramă. Dar, acest gen de lucruri există în fotbal, meciurile eliminatorii se decid adesea ca acesta. Nu e prima oară când am trăit așa ceva”, a declarat Loew, după meciul de la Soci.